АРТРЕЗИЯ ЛЕГОЧНОЙ АРТЕРИИ

№352046 АРТРЕЗИЯ ЛЕГОЧНОЙ АРТЕРИИ
Ирина Жен., 13 лет. Объединенные Арабские Эмираты Дубай
Здравствуйте. Моя дочь с рождения наблюдалась в Лондонской больнице с диагнозом «Артрезия легочной артерии». В сентябре месяце запланированная ранее операция не состоялась, т.к. врачи не давали никаких гарантий. Хотела бы проконсультироваться у вас по этому поводу, имею на руках заключение из лондонского госпиталя на английском и русском языках. Сами мы живем в Эмиратах, поэтому хочу узнать, возможно ли сделать это не приезжая в Россию.
С уважением, Ирина.

INPATIENT MEDICAL REPORT
Aisha Abdul Hakim ALAWI. Dob 05.03.97

DIAOGNOSIS
Pulmonary atresia
Ventricular septal defect
Multifocal pulmonary blood supply
Previous right sided unifocalisation
Left sided unifocalisation
Cardiac catheterisation

HISTORY
Aisha was admitted to Harley Street Clinic on 13 September 2010 for further investigation of pulmonary atresia with multifocal pulmonary blood supply (please see previous report of 13 September 2010). Aisha had been taking warfarin which was stopped prior to admission. There have been no other medical problems.

EXAMINATION
Mild cyanosis, early clubbing Quiet praecordium. Auscultation revealed continuous murmurs over the praecordiaum with a single second heart sound. The rest of the physical examination was unremarkable.

INVESTIGATIONS
ECG: sinus rhythm, right ventricular dominance
Chest X-ray: normal heart size, symmetrical pulmonary vascular markings
Прямая специальность
Гуглин Эдуард Романович. Кардиолог. Пенсионер. www.guglin.ru; eguglin@gmail.com
Кардиолог. Пенсионер. www.guglin.ru; eguglin@gmail.com
Нет, не помогу. Слишком большая специфика. Вам нужны педиатр и кардиохирург.